Speakeri

Parteneri generali


Parteneri


Partener media general


Parteneri media


Invitaţi Speciali


Agenda Moldova Business Week 2017

LANSAREA OFICIALĂ ”MOLDOVA BUSINESS WEEK 2017”

”INVEST IN MOLDOVA 2017”, ZIUA 1

Radisson Blu Leogrand Convention Center | 08:30 – 16:00

Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

08:30 – 09:30 Înregistrarea participanților & Welcoming Coffee
LANSAREA OFICIALĂ A ”MOLDOVA BUSINESS WEEK 2017”
09:30 – 10:00

MESAJE DE SALUT

 
  • Pavel FILIP, Prim-ministru al Republicii Moldova
  • E.S. Peter MICHALKO, Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova
”INVEST IN MOLDOVA 2017”
10:00 – 12:00 PANELUL I | OPORTUNITĂȚILE DE AFACERI ȘI INVESTIȚIONALE ALE REPUBLICII MOLDOVA
 
  • Climatul de afaceri al Republicii Moldova, Octavian CALMÎC, Viceprim-ministru, Ministrul economiei și infrastructurii al Republicii Moldova
  • Ameliorarea legislației naționale ca platformă pentru îmbunătățirea climatului investițional. Cadrul legal pentru cetățenii străini, Vladimir CEBOTARI, Ministru al Justiției al Republicii Moldova
  • Investiții străine directe – competitivitatea regională a Republicii Moldova, Sergiu CIOCLEA, Guvernator al Băncii Naționale a Moldovei
  • Sistemul educațional dual al Republicii Moldova – potențial și perspective, Viorelia MOLDOVAN-BĂTRÂNAC, Consilier al Prim-ministrului Republicii Moldova
  • Potențialul forței de muncă în regiunile Republicii Moldova, Raisa DOGARU, Director al Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă din Moldova
  • Sprijinirea companiilor și investitorilor străini – ghișeu unic, Vitalie ZAHARIA, Director General al Organizației de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

Moderator – Alexander KOSS, Președintele Asociației Investitorilor Străini

12:00 – 13:30 Pauză de prânz & Networking
13:30 – 16:00 PANELUL II | SESIUNI TEMATICE PARALELE
SESIUNEA I

ZONELE ECONOMICE LIBERE ȘI PARCURILE INDUSTRIALE – LOCUL UNDE AFACEREA TA CREȘTE

SALA DE CONFERINȚE RĂUT
 
  • Zonele Economice Libere și Parcurile Industriale – oportunități investiționale, Vitalie IURCU, Viceministrul economiei al Republicii Moldova
  • Investitorii străini și învățământul dual. Studii de caz, Marin CIOBANU, Administrator principal al Zonei Economice Libere ”Bălți”
  • Istorii de succes în Zonele Economice Libere și Parcurile Industriale:
    • La Triveneta Cavi Development (Italia) – producția de cabluri electrice izolate de tensiune medie și joasă
    • Black Sea EMS (Olanda) – sisteme de control pentru iluminatul cu led
  • Business to Business Networking

Moderator – Ronny BECHMANN, Managerul Programului de Dezvoltare Economică Sustenabilă, GIZ

SESIUNEA II

OPORTUNITĂȚILE SECTORULUI AGROALIMENTAR DIN MOLDOVA

SALA DE CONFERINȚE PRUT
 
  • Prezentarea generală a sectorului agroalimentar și armonizarea legislației în domeniu, Iurie UȘURELU, Viceministrul agriculturii, dezvoltării regionale și mediului al Republicii Moldova
  • Prezentarea Regulamentului de subvenționare – statistici și rezultate, Nicolae CIUBUC, Director al Agenției de Intervenții și Plăți în Agricultură
  • Kaufland în Republica Moldova: partener activ în dezvoltarea economică și socială a țării, Claus ter Haar, Administrator Departament Financiar-Administrativ, Kaufland/ Marius Vasilescu, Director, Deloitte România
  • Start-up american în sectorul vitivinicol, Alvin GRANOFF, Fondator al companiei „Granovia Wines”
  • Prezentarea proiectului investițional compania Sunworld SRL, Svetlana STAVER, Manager proiect al companiei Sunworld
  • Istorii de succes:
    • Asociația ”Moldovafruct”, Vitalie GORINCIOI, Președintele Asociației ”Moldova Fruct”
    • Oficiului Național al Viei și Vinului, Gheorghe ARPENTIN, Director al Oficiului Național al Viei și Vinului (ONVV)
  • Business to Business Networking

Moderator – E.S. Vasile BUMACOV, Ambasador al Republicii Moldova în Japonia

SESIUNEA III

SECTORUL DE PRODUCERE DIN MOLDOVA – TEXTILE, ÎMBRĂCĂMINTE, ÎNCĂLȚĂMINTE ȘI PIELE

SALA DE CONFERINȚE BLU LOUNGE
 
  • Prezentarea generală a sectorului industriei ușoare, Irina TODOROVA, Manager dezvoltare sectorul industrie ușoară, Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)
  • Evoluția dezvoltării companiilor autohtone – brandul ”Din Inimă” și Centrul de Excelență ZipHouse, Marina LĂPUȘNEANU, Director Executiv, Asociația Patronală din Industria Ușoară (APIUS)
  • Rolul standardelor în stabilirea unui mediu investițional favorabil, Tatiana CROTIC, Șef Departament Standardizare, Institutul Național de Standardizare din Moldova
  • Istorii de succes:
    • EuroYarns – producere de ață industrială, Dominique BRUYNEEL
    • Intercenter Lux – producere de îmbărăminte, Vladislav DZERNOVICI
  • Business to Business Networking

Moderator – Doina NISTOR, Director al Proiectului de Competitivitate finantat de USAID si Guvernul Suediei

SESIUNEA IV

BUNURILE SPRE PRIVATIZARE ALE MOLDOVEI

SALA DE CONFERINȚE ROZ

 
  • Expunerea obiectelor spre privatizare:
    • Bunuri naționale strategice
    • Bunuri proprietate-publică generale
  • Business to Business Networking

Moderatori – Agenția Proprietății Publice 

SESIUNEA V

ICT SECTOR TRACK – ATTRACTING INVESTMENT 

SALA DE CONFERINȚE NISTRU
 
  • Sectorul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor – forță motrice a creșterii economiei moldovenești,  Vitalie TARLEV, Viceministrul tehnologiei informației și comunicațiilor al Republicii Moldova
  • Asociația Națională a Companiilor din Domeniul TIC  în spatele dezvoltării industriei. Tekwill – proiectul destinat depășirii lacunelor în capitalul uman și creșterii ecosistemului start-up-urilor, Marina BZOVII, Consultant juridic ATIC și Michelle ILIEV, Skills and Partnerships Development Manager ATIC 
  • Istorii de succes a investitorilor în sectorul TIC, Radu LAZAR, Manager de unitate de livrare Endava Moldova și Elena MUTRUC, Manager centru de livrare Pentalog Moldova
  • Parcul Digital Starnet, Ciprian POSTARU, Director Starnet Digital City
  • Business to Business Networking & Coffee
Moderator – Ana CHIRIȚA, Director Executiv, Asociația Națională a Companiilor din Domeniul TIC

”INVEST IN MOLDOVA 2017”, ZIUA 2

08:30

VIZITĂ PENTRU SESIUNEA I

ZONELE ECONOMICE LIBERE ȘI PARCURILE INDUSTRIALE – LOCUL UNDE AFACEREA TA CREȘTE

 

Punct de pornire: 08:30, Radisson Blu Leogrand Hotel, str. Mitropolit Varlaam 77

  • Zona Economică Liberă ”Bălți”, Subzona Strășeni – La Triveneta Cavi Development, Italia (producere de cablaje)
  • Pauză de prânz
  • Vizită la compania Gebauer&Griller

Responsabil – Vasile ȘOLDAN, Expert atragere investiții, Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

08:30

VIZITĂ PENTRU SESIUNEA II

OPORTUNITĂȚILE SECTORULUI AGROALIMENTAR DIN MOLDOVA

 

Punct de pornire: 08:30, Radisson Blu Leogrand Hotel, str. Mitropolit Varlaam 77

  • Vizita Casa de Procesare si Ambalare a strugurilor de Masa din Costesti
  • Vizita “Cheton Grup” SRL. Livada de mere, frigider si centru de procesare a fructelor din Singera
  • Vizita Vinaria “Asconi”, Lunch + Degustare vinuri

Responsabil – Anastasia UNGUREANU, Manager dezvoltare sectorul agroalimentar, Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

09:00

VIZITĂ PENTRU SESIUNEA III

SECTORUL DE PRODUCERE DIN MOLDOVA – TEXTILE, ÎMBRĂCĂMINTE, ÎNCĂLȚĂMINTE ȘI PIELE
 

Punct de pornire: 09:00, Radisson Blu Leogrand Hotel, str. Mitropolit Varlaam 77

  • Compania „Ponti” – accesorii, Chişinău
  • Compania „Steaua Reds” – îmbrăcăminte, Chişinău
  • Compania ”Cristina” – încălțăminte, Chişinău

Responsabil – Irina TODOROVA, Manager dezvoltare sectorul industrie ușoară, Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

 

FORUL DE AFACERI ”MOLDO – ITALIAN”

Radisson Blu Leogrand Convention Center,  Sala de conferințe Răut | 08:45 – 20:00

08:45 – 09:30 CAFEA DE BUN VENIT
09:30 – 09:50 MESAJE DE SALUT 
 
  • E.S. Valeria BIAGIOTTI, Ambasadoarea Italiei în Republica Moldova
  • Octavian CALMÎC, Viceprim-ministru, ministrul al economiei Republicii Moldova
  • E.S. Peter MICHALKO, Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova
09:50 – 12:00

PANELUL I

 
  • Sistemul italian în România și Republica Moldova și acțiunea ICE, Luca GENTILE, Director Italian Trade Agency Bucuresti
  • Rolul și activitățile instituțiilor italiene din Moldova în sprijinul companiilor, Mauro SALVATORI, Președintele Camerei de Comerț și Industrie Moldo – Italiană
  • Susținerea prezenței italiene în Moldova și promovarea relațiilor dintre cele două țări, Ing. Sergio CAPATTI, Președintele Camerei de Comerț Italo – Moldavă
  • Sistemul bancar al Republicii Moldova, Sergiu CIOCLEA, Guvernator al Băncii Naționale a Moldovei
  • Oportunitățile investiționale în Republica Moldova, Vitalie ZAHARIA, Director General al Organizației de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)
  • Acordul de liber schimb Moldova – Uniunea Europeană (DCFTA) și instrumente de sprijin pentru investiții, Vasile PLĂMĂDEALĂ, Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova
  • Facilitățile oferite de Zonele Economice Libere și Parcurile Industriale, Marin CIOBANU, Administrator al Zonei Economice Libere ”Bălți”
  • Istorii de succes:
    • Italatte SRL, Liliana LUCA
    • Nires International Srl, Antonio SARGENTI
  • Sesiune de întrebări și răspunsuri

Moderator – E.S. Valeria BIAGIOTTI, Ambasadoarea Italiei în Republicii Moldova

12:00 – 12:30 Networking & Coffee Break
12:30 – 14:00 SESIUNI TEMATICE
 
  • Iurie CEBAN, Director adjunct al Serviciul Vamal al Republicii Moldova
  • Serghei PUȘCUȚA, Director al Serviciului Fiscal de Stat al Republicii Moldova
  • Olga POALELUNGI, Director al Biroului Migrație și Azil, Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Masa 1: Principalele norme și proceduri vamale. Serviciul Vamal

Masa 2: Facilități fiscale pentru investiții. Serviciului Fiscal de Stat

Masa 3: Proceduri simplificate pentru permisele de ședere pentru investitori. Biroul Migrație și Azil

Masa 4: Sistemul financiar bancar – Moldova-Agroindbank

Masa 5: Sistemul financiar bancar – Eximbank

Masa 6: Investiții imobiliare, legeslație de referință și protecția investitorilor străini - C.A. Digore E.

18:00 - 20:00

RECEPȚIA LA REȘEDINȚA E.S. VALERIA BIAGIOTTI, AMBASADOAREA ITALIEI LA CHIȘINĂU

(în baza invitațiilor)

PROEXPORT FORUM 2017

Radisson Blu Leogrand Convention Center, Sala Răut și Prut | 08:30 – 16:00

Organizația de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

08:30 – 09:30

Înregistrarea participanților & Welcoming Coffee

09:30 – 10:00

MESAJE DE SALUT

 
  • Pavel FILIP, Prim-ministru al Republicii Moldova
  • E.S. Peter MICHALKO, Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova
  • Octavian CALMÎC, Viceprim-ministru, Ministrul economiei și infrastructurii al Republicii Moldova

10:00 – 12:00

PANELUL I

REALITĂȚI ȘI PERSPECTIVE DE DEZVOLTARE A EXPORTULUI AUTOHTON

 
  • Prezentarea situației actuale și perspectivelor exportului autohton, Vitalie IURCU, Viceministrul economiei al Republicii Moldova
  • Asistența exportatorilor autohtoni, Vitalie ZAHARIA, Director General al Organizației de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)
  • Programul de susținere a producătorilor agrilor în Republica Moldova, Ionuț Parfente, Director Achiziții Legume&Fructe, Kaufland
  • Oportunități de sprijin financiar a exportatorilor autohtoni, Moldova-Agroindbank
  • Sprijin și istorii de succes în export:
    • Oficiului Național al Viei și Vinului
    • Asociația ”Moldova Fruct”
    • Asociația Patronală din Industria Ușoară

Moderator – Iulia PETUHOV, Director Executiv al Organizației de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

12:00 – 13:00

Lunch Fourchette & Networking

13:00 – 16:00

PANELUL II

OPORTUNITĂȚI DE INTERNAȚIONALIZARE A AFACERILOR

 
  • Oportunități de internaționalizare a comerțului:
    • Uniunea Europeană, România, Modern Buyers – rețele de distribuție, Maria HURDUC, Managerul Unități de Afaceri Modern Buyers
  • Sesiune Business to Business
    • Careffour - legume, fructe și alte produse
    • Carrefour - textile
    • Cora - textile
    • Cora - alimente de bază
    • Dagmar - produse alimentare, băuturi
    • Dinamica Impex - produse alimentare
    • Justin Back - băuturi
    • Kaufland - legume și fructe
    • Legume Fructe Buzău - legume și fructe
    • Putpuriu - produse alimentare
    • Selgros - legume și fructe
    • Serpico - conserve și alte produse alimentare
    • Whiteland - produse alimentare

 

TRAINING "CONCURENȚA ȘI LEGEA - COSTUL IGNORANȚEI”

Radisson Blu Leogrand Hotel, Sala Loft | 15:00 – 17:00

Camera de Comerț Americană din Moldova (AmCham Moldova)

15:00 – 17:00

TRAINING

 

FormatoriCarolina PARCALAB, avocat, ACI Partners și Valentina NOVAC, economist, ACI Partner

Detalii - https://www.amcham.md/?go=events&sub=events&ev=675#.WbqPgtW0OUk

 

CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ A ÎNTREPRINDERILOR MICI ȘI MIJLOCII

Radisson Blu Leogrand Convention Center, Sala Răut și Prut | 09:30 – 15:00

Organizația pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (ODIMM)

09:30 – 10:00

Înregistrarea participanților și cafea de salut

10:00 – 10:30

MESAJE DE SALUT

 
  • Octavian CALMÎC, Ministru al economiei și infrastructurii al Republicii Moldova
  • Peter MICHALKO, Ambasadorul Uniunii Europene în Republica Moldova
  • Alessandro RAINOLDI, JRC, Unitatea de Dezvoltare Teritorială

10:30 – 12:00

PANELUL I

 
  • Dezvoltarea economică și competitivă a Republicii Moldova, Vitalie IURCU, Viceministrul economiei al Republicii Moldova
  • Cartografierea și identificarea potențialului regional al Republicii Moldova, Hugo HOLLANDERS, S3 Platform
  • Importanța Procesului de Descoperire antreprenorială în dezvoltarea Specializării inteligente în România, Gabriela MACOVEIU, Agenția de Dezvoltare Nord – Est, România
  • Experiența Italiei în organizarea Procesului de Descoperire Antreprenorială pentru Specializarea Inteligentă și implicarea Mediului de Afaceri, Alina CANDU, S3 Expert, Regiunea Lombardia

Moderator – Iulia IABANJI, Director General al Organizației pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (ODIMM)

12:00 – 13:00

Pauză de prânz

14:00 – 15:00

PANELUL II

 
  • Instrumente de suport pentru IMM-uri la nivel regional, Iulia IABANJI, Director General al Organizației pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (ODIMM)
  • Metode de promovare al potențialului și avantajului competitiv regional din Republica Moldova

Moderator – Svetlana ȚURCANU, Șef al Departamentului pentru Dezvoltarea Politicilor pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii și Comerț, Ministerul Economiei și Infrastructurii al Republicii Moldova

15:00 – 16:00

TOTALURILE ȘI CEREMOINA DE PREMIERE A CONCURSURILOR NAȚIONALE

RECEPȚIE

 
  • Concursul ”Cel mai bun antreprenor din sectorul IMM”
  • Concursul Național ”IMM – Model de Responsabilitate Socială”

 

VIZITA OFICIALĂ A PRIM-MINISTRULUI UCRAINEI

CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ A ÎNTREPRINDERILOR MICI ȘI MIJLOCII

Radisson Blu Leogrand Convention Center, Sala Răut și Prut |09:30 – 15:00

13:30 – 14:00

PANELUL II

FORUL PREMIERILOR

 

 
  • Pavel FILIP, Prim-ministru al Republicii Moldova
  • Volodimir GROISMAN, Prim-ministru al Ucrainei
  • Cooperarea mediului de afaceri dintre Republica Moldova și Ucraina, Alexandru BALTAG, Director General al Asociației Oamenilor de Afaceri din Moldova (AOAM)

 

Moderator – Vitalie ZAHARIA, Director General al Organizației de Atragere a Investițiilor și Promovare a Exportului din Moldova (MIEPO)

 

EVENIMENTUL DEDICAT ZILEI PROFESIONALE A INGINERULUI ”ROLUL INGINERULUI ÎN DEZVOLTAREA ECONOMIEI NAȚIONALE”

Centrul TEKWILL, facultățile Universității Tehnice din Moldova | 09:30 – 15:30

09:30 – 10:00

Înregistrarea participanților

Deschiderea oficială a evenimentului dedicat sărbătorii profesionale “Ziua Inginerului”
10:00 – 10:10 MESAJE DE SALUT
 
  • Monica BABUC, Ministrul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova
10:10 – 11:40

PANELUL I

ROLUL INGINERULUI ÎN DEZVOLTAREA ECONOMIEI NAȚIONALE

 
  • Rolul Inginerului în dezvoltarea economiei naţionale, Viorel Bostan, rector UTM, Prof.univ.dr.hab.
  • Dezvoltarea învăţământului ingineresc în modelul dezvoltării economice. Provocări și perspective. Viorelia Moldovan Bătrînac, Prof.univ., Dr., Consilier principal de stat al Prim-ministrului Republicii Moldova
  • INGINERUL - forţa motrice a dezvoltării industriei şi economiei naţionale, Valeriu Cosarciuc, Preşedintele Moldagroteh
  • Investiții în Zonele Economice Libere și oportunităti de angajare pentru ingineri, Marin Ciobanu, Dr. în economie, absolvent UTM, Administrator Principal al Zonei Economice Libere Bălţi

Moderator – Doina NISTOR, Director al Proiectului de Competitivitate al USAID Moldova

11:40 – 12:30

PAUZĂ DE PRÂNZ

TRANSFER LA FACULTĂȚI. VIZITAREA NOILOR CENTRE, LABORATOARE DE INSTRUIRE ȘI CERCETARE, CREATE CU SUPORTUL ÎNTREPRINDERILOR ȘI COMPANIILOR PARTENERE MITUTOYO, TEKWILL, ZIP HOUSE, ETC.

13:00 – 14:30

PANELUL II

PLATFORMA DE PARTENERIAT FACULTATEA

 
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile: informatică şi ingineria sistemelor,  ingineria software şi automatică, microelectronică, inginerie biomedicală”, Facultatea Calculatoare, Informatică şi Microelectronică  (str. Studenţilor 7, aula 3-III, 3-208)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile tehnologia construcţiei de maşini, design industrial şi de produs, maşini şi aparate, transporturi”, Facultatea Inginerie Mecanică, Industrială şi Transporturi (str. Studenţilor 9/8, aula 6-II, 6  415)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile tehnologiilor alimentelor”, Facultatea Tehnologia Alimentelor (str,. Studenţilor 9/9  aula 5-I, 5 -120)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile industriei uşoare şi poligrafiei”, Facultatea Textile şi Poligrafie, Centrul ZIP house (str Studenţilor 9/19)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile electronica şi telecomunicaţii”, Facultatea Electronică şi Telecomunicaţii ( bd. Ştefan cel Mare, 168, corp de studii nr. 1, aula 1–215)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile energetică şi inergie electrică”, Facultatea Energetică şi Iginerie Electrică ( str. 31 August 1989, 78, corp de studii nr.2, aula 2–222, 2- 326)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile: arhitectură, urbanism, sisteme inginereşti în construcţii, drumuri, căi ferate, poduri, protecţia mediului”,  Facultatea Urbanism şi Arhitectură (bd. Dacia, 39, corp studii nr. 9, aula 9-212)
  • Platforma “Parteneriat cu întreprinderile din domeniile construcţiilor, geodeziei, cadastru, ingineriei economice şi business”, Facultatea Construcţii, Geodezie şi Cadastru (bd. Dacia, 41, corp studii nr. 10, aula 10- 302, 10 - 305)
Moderatori – decanii facultăţilor
13:00 – 14:30

PANELUL III

TÂRGUL LOCURILOR DE MUNCĂ ȘI A STAGIILOR DE PRACTICĂ LA ÎNTREPRINDERI (SECTORIAL PE FACULTĂȚI/ CAMPUSURI)

Aplică Acum la Moldova Business Week 2017